1
/
of
8
Dellonda White Electric Height Adjustable Standing Desk, 1400 x 700mm Dual Motor 100kg DH32
Dellonda White Electric Height Adjustable Standing Desk, 1400 x 700mm Dual Motor 100kg DH32
Regular price
£298.93 GBP
Regular price
£299.98 GBP
Sale price
£298.93 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Currently out of stock, please contact us for ETA
Gives an extra large working space of (W x D): 1400 x 700mm for office, school or home use. Ergonomic design helps to reduce the most common complaint of office workers who sit all day. With a digital control panel with four programmable memory presets enabling you to reach your desired height with the push of a button. Dual motor system ensures a very fast and stable adjustment. Features ultra-quiet operation with a sound level less than 50dB. Assembly takes less than 30 minutes. Maximum Load Capacity: 100kg. Monitor arms not included.
• SPACIOUS TABLE TOP - Gives an extra large working space of (W x D): 1400 x 700mm for office, school or home use.
• CORRECT POSTURE - Ergonomic design helps to reduce the most common complaint of office workers who sit all day.
• ADVANCED CONTROLS - With a digital control panel with four programmable memory presets enabling you to reach your desired height with the push of a button.
• POWERFUL MOTOR SYSTEM - Dual motor system ensures a very fast and stable adjustment. Features ultra-quiet operation with a sound level less than 50dB.
• EASY INSTALLATION - Assembly takes less than 30 minutes.
• MAX. LOAD CAPACITY - 100kg.
• SOLD SEPARATELY - Explore the Dellonda range of monitor arms to complete your desk.
Specifications
| Model No | DH32 |
| Brand: | Dellonda |
| Height Range: | 710-1210mm |
| Maximum Load Capacity: | 100kg |
| Nett Weight: | 45.4kg |
| Noise Level: | 50dB |
| Product Depth (Front to Back): | 700mm |
| Product Height (Floor to Top): | 123cm |
| Product Width (Side to Side): | 140cm |
| Speed: | 25mm/s |
| Supply: | 230V |
Share

You may also like
-
Dellonda Flexible Cable Management System 1.3m DH23
Regular price £23.98 GBPRegular priceUnit price / per£23.98 GBPSale price £23.98 GBP
