1
/
of
8
Dellonda Single Motor Ultra-Quiet Adjustable-Height Desk Frame with Digital Con…
Dellonda Single Motor Ultra-Quiet Adjustable-Height Desk Frame with Digital Con…
Regular price
£127.54 GBP
Regular price
£137.98 GBP
Sale price
£127.54 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Currently out of stock, please contact us for ETA

Long-term sitting is a reason for back pain at work. Adjustable standing desks can remove this need for sitting, therefore improving your health and wellbeing. Single motor system ensures a fast and stable adjustment. Features ultra-quiet operation with a sound level less than 50dB. With a digital control panel with four programmable memory presets enabling you to reach your desired height with the push of a button.
• HEALTHY WORKING - Long-term sitting is a reason for back pain at work. Adjustable standing desks can remove this need for sitting, therefore improving your health and wellbeing.
• POWERFUL MOTOR SYSTEM - Single motor system ensures a fast and stable adjustment. Features ultra-quiet operation with a sound level less than 50dB.
• ADVANCED CONTROL - With a digital control panel with four programmable memory presets enabling you to reach your desired height with the push of a button.
• DIMENSIONS (W x D) - Min. Desktop: 100 x 50cm, Max. Desktop: 160 x 80cm. Height Range: 71-121cm.
• EASY INSTALLATION - Simple to do when following the clear instructions, it takes less than 30 minutes to finish assembly.
• MAX. LOAD CAPACITY - 70kg.
Specifications
| Model No | DH18 |
| Brand: | Dellonda |
| Energy Rating: | N/A |
| Height Range: | 71 - 121cm |
| Maximum Load Capacity: | 70kg |
| Nett Weight: | 21.3kg |
| Noise Level: | <50dB |
| Product Depth (Front to Back): | 65cm |
| Product Height (Floor to Top): | 71- 121cm |
| Product Width (Side to Side): | 129cm |
| Height Range: | 71-121cm |
| Horizontal Adjustment: | 85-129cm |
| Speed: | 25mm/s |
| Maximum Load Capacity: | 70kg |
| Sound Level: | <50dB |
| Supply: | 230V |
| Recommended Desktop Dimensions (W x D): | 100-160/50-80cm |
| Speed: | 25mm/s |
| Supply: | 230V |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Dellonda Rectangular Desktop 1400 x 700mm - White DH19
Regular price £83.98 GBPRegular priceUnit price / per£83.98 GBPSale price £83.98 GBP -
Dellonda Rectangular Desktop 1400 x 700mm - Oak DH20
Regular price £102.86 GBPRegular priceUnit price / per£83.98 GBPSale price £102.86 GBP -
Dellonda Rectangular Desktop 1400 x 700mm - Black DH21
Regular price £83.98 GBPRegular priceUnit price / per£83.98 GBPSale price £83.98 GBP -
Sealey 2.6m Extension Lead with USB Ports - Black EL34USBB
Regular price £31.18 GBPRegular priceUnit price / per£40.74 GBPSale price £31.18 GBPReduced



