1
/
of
10
Dellonda Buxton Rattan Wicker Outdoor Chairs Set 2pc DG76
Dellonda Buxton Rattan Wicker Outdoor Chairs Set 2pc DG76
Regular price
£234.50 GBP
Regular price
£239.98 GBP
Sale price
£234.50 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Currently out of stock, please contact us for ETA

These modern rattan lounge chairs look great in any outdoor space from large gardens to small patios and balconies. The premium quality PE weave rattan material has been UV Treated, is fade resistant and can be used outside all year round. Leg supports prevent damage during movement and keep your furniture sturdy and corrosion free during use. Easy-to-clean covers can be removed and hand washed, so caring for your outdoor furniture is quick and simple. Dimensions (W x D x H) – 67 x 64 x 85cm.
• STYLISH DESIGN - These modern rattan lounge chairs look great in any outdoor space from large gardens to small patios and balconies.
• WEATHER-RESISTANT - The premium quality PE weave rattan material has been UV Treated, is fade resistant and can be used outside all year round.
• STRONG CONSTRUCTION - Leg supports prevent damage during movement and keep your furniture sturdy and corrosion free during use.
• LOW MAINTENANCE – Easy-to-clean covers can be removed and hand washed, so caring for your outdoor furniture is quick and simple.
• DIMENSIONS (W x D x H) – 67 x 64 x 85cm.
• 3 Year Guarantee*.
Specifications
| Model No | DG76 |
| Brand: | Dellonda |
| Nett Weight: | 15kg |
| Product Depth (Front to Back): | 64cm |
| Product Height (Floor to Top): | 85cm |
| Product Width (Side to Side): | 67cm |
| Chair Dimensions (W x D x H): | 67 x 64 x 85cm |
| Material: | Polyurethane Rattan |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share
