1
/
of
14
Dellonda Chester Rattan Wicker Outdoor Recliner Loungers & Table Set 5pc DG68
Dellonda Chester Rattan Wicker Outdoor Recliner Loungers & Table Set 5pc DG68
Regular price
£778.94 GBP
Regular price
£779.98 GBP
Sale price
£778.94 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

This modern rattan coffee table set with stainless steel leg supports will work in any outdoor space from large gardens to small patios. The premium quality PE weaved rattan material has been UV Treated, is fade resistant and can be used outside all year round. You have the ability to choose your preferred sitting/laying position, meaning you can be sure of ultimate comfort and relaxation during every use. The rattan coffee table is finished off with a tempered glass top. The shatterproof clear glass top adds to the brilliant, high-quality design of the set and is easy to clean.
• STYLISH DESIGN - This modern rattan coffee table set with stainless steel leg supports will work in any outdoor space from large gardens to small patios.
• WEATHER-RESISTANT - The premium quality PE weaved rattan material has been UV Treated, is fade resistant and can be used outside all year round.
• ADJUSTABLE RECLINER SETTINGS - You have the ability to choose your preferred sitting/laying position, meaning you can be sure of ultimate comfort and relaxation during every use.
• GLASS TOP TABLE - The rattan coffee table is finished off with a tempered glass top. The shatterproof clear glass top adds to the brilliant, high-quality design of the set and is easy to clean.
• DIMENSIONS - Table - 50 x 43 x 43cm, Chairs (x2) - 101 x 65 x 72cm, Footstool (x2) - 48 x 62 x 45cm.
• 3 Year Guarantee*.
Specifications
| Model No | DG68 |
| Brand: | Dellonda |
| Nett Weight: | 40kg |
| Product Depth (Front to Back): | 72cm |
| Product Height (Floor to Top): | 101cm |
| Product Width (Side to Side): | 65cm |
| Recliner Chair Dimensions (H x W x D): | 101 x 65 x 72cm |
| Footstool Dimensions (H x W x D): | 48 x 62 x 45cm |
| Coffee Table Dimensions (H x W x D): | 50 x 43 x 43cm |
| Material: | Polyurethane Rattan |
Share

You may also like
-
Dellonda Banana Parasol with Cover 3m - Grey DG264
Regular price £89.98 GBPRegular priceUnit price / per£89.98 GBPSale price £89.98 GBP -
Dellonda Banana Parasol with Cover 3m - Cream DG265
Regular price £89.98 GBPRegular priceUnit price / per£89.98 GBPSale price £89.98 GBP -
Dellonda Cantilever Parasol with 360° Rotation, Tilt & Cover 3m - Grey DG267
Regular price £155.98 GBPRegular priceUnit price / per£155.98 GBPSale price £155.98 GBP -
Dellonda Cantilever Parasol with 360° Rotation, Tilt & Cover 3m - Cream DG268
Regular price £155.98 GBPRegular priceUnit price / per£155.98 GBPSale price £155.98 GBP



