1
/
of
9
Dellonda Bistro Table with 1200W Heater, 65cm, Black/Stainless Steel DG62
Dellonda Bistro Table with 1200W Heater, 65cm, Black/Stainless Steel DG62
Regular price
£89.98 GBP
Regular price
£89.98 GBP
Sale price
£89.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

IR Sensing table heater with three built-in sensors, automatically turns on and off when motion is detected. Motion sensors can be turned off and heater used for a constant heat output. High efficiency carbon fibre heating element. Stylish and modern design with stainless steel/black body and tempered glass table top. IP44 Rating offers splash resistance from all directions. Features LED light beneath glass table top. Built-in tip-over safety switch.
• HEATS QUICKLY - Powerful garden bistro table with 1200W carbon fibre heating tube. Features handy LED light beneath glass tabletop.
• IR MOTION SENSORS - Three built-in sensors, automatically turns on and off when motion is detected. Motion sensors can be turned off and heater used for a constant heat output. Built-in tip over safety switch.
• STYLISH & MODERN DESIGN - Stainless steel/black body and tempered Ø50cm table top made of tinted 8mm safety glass.
• WATERPROOF - Able to withstand any British weather conditions. With the first signs of rain there is no need to rush inside or cover it over.
• SUITABLE FOR VARIOUS ENVIRONMENTS - Ideal for patios, terraces, outhouses, or decking. Also perfect for outdoor dining areas of bars, cafes, hotels and restaurants.
Specifications
| Model No | DG62 |
| Brand: | Dellonda |
| IP Rating: | IP44 |
| Nett Weight: | 15.3kg |
| Power: | 1200W |
| Product Depth (Front to Back): | 50cm |
| Product Height (Floor to Top): | 65cm |
| Product Width (Side to Side): | 50cm |
| Power: | 1200W |
| Table Top Diameter: | Ø50cm |
| Base Diameter: | Ø40cm |
| Table Height: | 65cm |
| Mains Cable Length: | 1.8m |
| Supply: | 230V |
| IP Rating: | IP44 |
| Table Size: | Table Top: Ø50cm Base Diameter: Ø40cm Height: 65cm |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey 25m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR25
Regular price £68.65 GBPRegular priceUnit price / per£95.94 GBPSale price £68.65 GBPReduced