1
/
of
3
Dellonda 3x45m Pop-Up Gazebo Canopy with Water-Resistant Carry Bag Stakes Weig…
Dellonda 3x45m Pop-Up Gazebo Canopy with Water-Resistant Carry Bag Stakes Weig…
Regular price
£145.09 GBP
Regular price
£119.98 GBP
Sale price
£145.09 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Currently out of stock, please contact us for ETA

Premium height-adjustable pop-up gazebo, designed for quick and effortless setup. Durable PVC-coated, water-resistant canopy provides reliable shelter, even in wet weather. Suitable for use on a variety of surfaces including grass, decking, and patios. Reinforced roof support struts remove the need for additional wind bars. Supplied with four guide ropes, four pegs/stakes, four weight bags (suitable for sand), and a convenient carry bag for easy transport and storage. Canopy only model, no side walls included or available with this gazebo. Spacious design suitable for any outdoor event, with the ability to fit up to 12 people, four tables and more.
• HEIGHT-ADJUSTABLE POP-UP DESIGN – Quick and easy to set up, making it ideal for events, markets, and garden use.
• WATER-RESISTANT PVC-COATED CANOPY – Provides reliable protection from rain and light weather conditions.
• STRONG STEEL FRAME – Offers stability and durability for regular outdoor use.
• MULTI-SURFACE USE – Suitable for grass, patios, decking, and other outdoor areas.
• CARRY BAG INCLUDED – Includes guide ropes, pegs/stakes, weight bags, and a carry bag for easy transport and secure setup.
• SPACIOUS – The gazebo size is 3 x 4.5 x 3.05m, it has 13.5m² of shade with a durable weather resistant powder-coated steel frame. You can fit under the canopy up to 12 people, four tables and more!
• MULTIPURPOSE - Ideal for any outdoor events, including sports events, shows, weddings, festivals, market stalls, gardens, outdoor parties, beaches, barbecues and more.
• CANOPY-ONLY MODEL – No side walls included or available, ideal for open shelter use.
Specifications
| Model No | DG305 |
| Brand: | Dellonda |
| Nett Weight: | 23.3kg |
| Product Depth (Front to Back): | 300cm |
| Product Height (Floor to Top): | 305cm |
| Product Width (Side to Side): | 450cm |
| Size: | 3 x 4.5m |
| Gazebo Legs: | Steel Tube 3 x 2.5cm |
| Gazebo Metal Struts/Cross Bars Thickness: | 0.7mm |
| Canopy: | 260g/m² PVC Coating Oxford Fabric |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Dellonda Premium 3 x 45m Pop-Up Gazebo Heavy Duty PVC Coated Water-Resistant Fa…
Regular price £158.98 GBPRegular priceUnit price / per£158.98 GBPSale price £158.98 GBP -
Dellonda Premium 3x6m Pop-Up Gazebo Heavy Duty PVC Coated Water-Resistant Fabri…
Regular price £230.15 GBPRegular priceUnit price / per£209.98 GBPSale price £230.15 GBP -
Dellonda Premium 3x6m Pop-Up Gazebo Side Walls PVC Coated Water-Resistant Fabr…
Regular price £299.98 GBPRegular priceUnit price / per£299.98 GBPSale price £299.98 GBP -
Premier Rubber Mallet with Fibreglass Shaft 2lb RMB200
Regular price £7.93 GBPRegular priceUnit price / per£20.34 GBPSale price £7.93 GBPReduced


