1
/
of
26
Dellonda 2-in-1 Electric Scarifier & Rake 1500W/230V DG216
Dellonda 2-in-1 Electric Scarifier & Rake 1500W/230V DG216
Regular price
£143.98 GBP
Regular price
£143.98 GBP
Sale price
£143.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Rejuvenate and control the finish of your lawn/garden with this 2-in-1 Electric Scarifier and Rake. Features powerful 1500W motor together with a working width of 36cm, four depth settings ranging from -9 to 3mm for raking and -3 to 9mm for scarifying gives you complete control over the finish of your lawn/garden and a spacious 35L grass collection bag. Weighing in at just 9kg makes this 2-in-1 easy and comfortable to use around the garden. Suitable for collecting leaves, moss and dead grass. Foldable design allows easy transportation and storage.
• GARDEN MAINTENANCE - Rejuvenate your lawn/garden with the Dellonda 2-in-1 Electric Scarifier and Rake.
• FULL OF FEATURES - Powerful 1500W motor together with a working width of 36cm, four depth settings ranging from -9 to 3mm for raking and -3 to 9mm for scarifying gives you complete control over the finish of your lawn/garden and a spacious 35L grass collection bag.
• LIGHTWEIGHT - Weighing in at just 9kg makes this 2-In-1 easy and comfortable to use around the garden.
• MULTI-PURPOSE - Suitable for collecting leaves, moss and dead grass.
• FOLDABLE DESIGN - Compact for easy transportation and storage.
Specifications
| Model No | DG216 |
| Brand: | Dellonda |
| Cable Length: | 10m |
| Nett Weight: | 8.9kg |
| Noise Power/Pressure: | LpA = 82.5dB(A) LWA =97dB(A) |
| Power: | 1500W |
| Product Depth (Front to Back): | 100cm |
| Product Height (Floor to Top): | 95cm |
| Product Width (Side to Side): | 57.5cm |
| Power: | 1500W |
| No Load Speed: | 4100rpm |
| Working Width: | 36cm |
| Cutting Steps: | 4 |
| Working Depths: | Rake: -9, -6, -3, 3mm Scarifier: -3, 0, 3, 9mm |
| Grass Collector Bag Size: | 35L |
| Supply: | 230V ~ 50Hz |
| Speed: | 4100rpm |
| Supply: | 230V ~ 50Hz |
| Vibration/Uncertainty: | Max. measured Vibration: 3.783m/s2 Uncertainty: K=1.5m/s2 |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Sealey 25m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V - Hi-Vis Green BCR25G
Regular price £74.99 GBPRegular priceUnit price / per£95.94 GBPSale price £74.99 GBPReduced -
Sealey 50m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V - Hi-Vis Green BCR50G
Regular price £111.48 GBPRegular priceUnit price / per£149.94 GBPSale price £111.48 GBPReduced

