1
/
of
18
Baridi 24 Bottle Dual Zone Wine Fridge with Digital Touch Screen Controls Beech…
Baridi 24 Bottle Dual Zone Wine Fridge with Digital Touch Screen Controls Beech…
Regular price
£467.98 GBP
Regular price
£467.98 GBP
Sale price
£467.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Sleek design with tempered mirror glass doors to reflect UV light and help protect your wine. Dual zone design means you can control the temperature of each zone individually, with the right and left zones ranging from 5-18°C. Soft white LED light. Features ten stylish wooden shelves made of beech with space for up to 12 bottles in each zone. Compressor cooling technology with automatic defrost feature to make this unit as easy as possible to use. A minimum space of 10cm is required at the rear, top and both sides of the fridge. This will maximise the efficiency, performance and life of the fridge and ensure that there is sufficient space for the hinge to operate effectively.
• PROTECT YOUR WINE - Sleek design with tempered mirror glass doors to reflect UV light and help protect your wine.
• DUAL ZONE - You can control the temperature of each zone individually, with the left and right zone ranging from 5-18°C.
• STYLISH DESIGN - Modern design, with soft white LED light and wooden shelves made of beech with space for up to 12 bottles in each zone.
• COMPRESSOR COOLING TECHNOLOGY - With automatic defrost feature to make this unit as easy as possible to use.
• DIMENSIONS (W x D x H): 51 x 45 x 80cm.
Specifications
| Model No | DH97 |
| Brand: | Baridi |
| Capacity: | 24 Bottles |
| Energy Rating: | G |
| Frequency: | 50Hz |
| Nett Weight: | 28kg |
| Noise Level: | 42dB |
| Power Cable Length: | 1.7m |
| Product Depth (Front to Back): | 46cm |
| Product Height (Floor to Top): | 80cm |
| Product Width (Side to Side): | 51cm |
| Power Consumption | 135kWh |
| Noise Level: | 43dB |
| Temperature Range: | 5 - 18°C |
| Voltage: | 230V |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Baridi Dual Zone Air Fryer 8L with 8-in-1 Functions Touch Controls, Easy-Clean, Black - DH172 DH172
Regular price £98.98 GBPRegular priceUnit price / per£98.98 GBPSale price £98.98 GBP -
Baridi Tabletop Tumble Dryer with Analogue Controls 2.5kg Capacity - White DH192
Regular price £137.98 GBPRegular priceUnit price / per£137.98 GBPSale price £137.98 GBP

