1
/
of
10
Baridi 18 Bottle Dual Zone Wine Fridge/Cooler with Digital Touch Screen Control…
Baridi 18 Bottle Dual Zone Wine Fridge/Cooler with Digital Touch Screen Control…
Regular price
£347.98 GBP
Regular price
£347.98 GBP
Sale price
£347.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

A stylish range of Wine/Drinks Coolers and Fridges to suit every home. Dual zone design means you can control the temperature of each zone individually, with the upper zone and the lower zone ranging from 5-18°C. All units feature stylish wooden shelves made of beech with space for up to 55 bottles dependant on model. A minimum space of 5cm is required for the rear of the fridge and 3cm for the top and both sides. This will maximise the efficiency, performance and life of the fridge and also ensure that there is sufficient space for the hinge to operate effectively.
• PROTECT YOUR WINE - Sleek design with tempered mirror glass door to reflect UV light and help protect your wine.
• DUAL ZONE - You can control the temperature of each zone individually, with the upper zone and the lower zone ranging from 5-18°C.
• STYLISH DESIGN - Modern design with a soft white LED light and wooden shelves made of beech with space for up to 6 bottles of wine in the upper zone and 12 bottles of wine in the lower zone.
• COMPRESSOR COOLING TECHNOLOGY - With automatic defrost feature to make this unit as easy as possible to use.
• DIMENSIONS (W x D x H): 34.5 x 48 x 83cm. Accommodates Max. Bottle Height: 32cm.
• VENTILATION - A minimum space of 5cm is required for the rear of the fridge and 3cm for the top and both sides. This will maximise the efficiency, performance and life of the fridge and also ensure that there is sufficient space for the hinge to operate effectively.
Specifications
| Model No | DH89 |
| Brand: | Baridi |
| Capacity: | 18 Bottles |
| Energy Rating: | G |
| Frequency: | 50Hz |
| Nett Weight: | 22.5kg |
| Noise Level: | 41dB |
| Power Cable Length: | 1.5m |
| Product Depth (Front to Back): | 48cm |
| Temperature Range: | 5 - 18°C |
| Voltage: | 230V |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Baridi Dual Zone Air Fryer 8L with 8-in-1 Functions Touch Controls, Easy-Clean, Black - DH172 DH172
Regular price £98.98 GBPRegular priceUnit price / per£98.98 GBPSale price £98.98 GBP -
Baridi Tabletop Tumble Dryer with Analogue Controls 2.5kg Capacity - White DH192
Regular price £137.98 GBPRegular priceUnit price / per£137.98 GBPSale price £137.98 GBP

