1
/
of
24
Baridi 7 Bottle Extra-Slim Undercounter Wine Fridge with Digital Touch Screen C…
Baridi 7 Bottle Extra-Slim Undercounter Wine Fridge with Digital Touch Screen C…
Regular price
£194.98 GBP
Regular price
£194.98 GBP
Sale price
£194.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Add style to your kitchen with this 15cm slim under-counter wine cooler! Fits under standard height worktops with the door at the perfect height to sit above standard height kickboards. Digital temperature control between 5-20°C allowing you to chill up to seven bottles of wine to the perfect temperature. Features adjustable feet, stylish door handles and internal LED light. Super quiet compressor cooling with a noise level of just 41dB.
• STYLISH DESIGN - Add style to your kitchen with this 15cm slim built-under wine cooler, with stainless steel handle and internal LED light.
• CONVENIENT SIZE - Fits under standard height worktops with the door at a perfect height to sit above standard height kick panels.
• DIGITAL TEMPERATURE CONTROL - Between 5-20°C allowing you to chill up to 7 bottles of wine to the perfect temperature for you.
• EASY TO POSITION - Features adjustable feet.
• SUPER QUIET - Low noise compressor cooling with a noise level of just 41dB.
Specifications
| Model No | DH76 |
| Brand: | Baridi |
| Capacity: | 7 Bottles |
| Energy Rating: | G |
| Frequency: | 50Hz |
| Nett Weight: | 17.7kg |
| Noise Level: | 41dB |
| Power Cable Length: | 1.5m |
| Product Depth (Front to Back): | 52cm |
| Product Height (Floor to Top): | 87cm |
| Product Width (Side to Side): | 15cm |
| Energy Efficiency Class: | G |
| Capacity: | 7 Bottle |
| Supply: | 230V |
| Temperature Range: | 5-20°C |
| Noise Level: | 41dB |
| Dimensions (W x D x H): | 150 x 520 x 870mm |
| Volume: | 20L |
| Refrigerant: | R600a (12g) |
| Frequency: | 50Hz |
| Rated Current: | 0.8A |
| Cable Length: | 1.5m |
| Gas: | Cyclopentane |
| Climate Class: | SN/N/ST |
| Temperature Range: | 5-20°C |
| Voltage: | 230V |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share
