1
/
of
12
Baridi 12 Bottle Wine Fridge with Digital Touch Screen Controls Metal Shelves …
Baridi 12 Bottle Wine Fridge with Digital Touch Screen Controls Metal Shelves …
Regular price
£185.98 GBP
Regular price
£185.98 GBP
Sale price
£185.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Thermoelectric cooling eliminates humming, uses less electricity and causes less vibration, making these units ideal for the home environment. Temperature range between 12-18°C, controlled by touchscreen controls. Features an internal LED light. These fridges are suitable for placing undercounter or look great on top of a kitchen counter. Accommodates a maximum bottle height of 33cm. Annual energy consumption 92kWh/a.
• STYLISH DESIGN - Attractive tempered mirror glass door helps to reflect UV light and protect your wine while letting you see the contents at a glance.
• THERMOELECTRIC COOLING - Eliminates humming, uses less electricity and causes less vibration, making it ideal for the home environment. Temperature range between 12-18°C with touch screen controls.
• ULTRA QUIET - At 25dB this fridge is suitable for placing under counter or looks great on top of a kitchen counter.
• FLEXIBLE STORAGE - Removable waved metal shelves with space for up to 12 bottles of wine. Accommodates Max. Bottle Height: 33cm.
• DIMENSIONS - (W x D x H): 27.3 x 54.7 x 74cm.
Specifications
| Model No | DH73 |
| Brand: | Baridi |
| Capacity: | 12 Bottles |
| Energy Rating: | F |
| Frequency: | 50Hz |
| Nett Weight: | 17.5kg |
| Power Cable Length: | 2m |
| Product Depth (Front to Back): | 55cm |
| Product Height (Floor to Top): | 74cm |
| Product Width (Side to Side): | 27.3cm |
| Climate Class: | N |
| Refrigerant: | R600a(25g) |
| Foaming Gas: | Cyclopentane |
| Lamp Power: | 0.5W |
| Temperature Range: | 12-18ºC |
| Voltage: | 230V |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Material Safety Data Sheet | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Baridi Dual Zone Air Fryer 8L with 8-in-1 Functions Touch Controls, Easy-Clean, Black - DH172 DH172
Regular price £98.98 GBPRegular priceUnit price / per£98.98 GBPSale price £98.98 GBP -
Baridi Tabletop Tumble Dryer with Analogue Controls 2.5kg Capacity - White DH192
Regular price £137.98 GBPRegular priceUnit price / per£137.98 GBPSale price £137.98 GBP

