1
/
of
14
Baridi 18 Bottle Wine Fridge with Digital Touch Screen Controls & LED Light - Black DH6
Baridi 18 Bottle Wine Fridge with Digital Touch Screen Controls & LED Light - Black DH6
Regular price
£209.98 GBP
Regular price
£209.98 GBP
Sale price
£209.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Space for up to 18 bottles of wine. Temperature range between 5-18°C with touchscreen controls. (Recommended ambient temperature up to 25°C). Features soft white LED light. Accommodates a maximum bottle height of 33cm. Compressor cooling technology with automatic defrost feature.
• SLEEK AND COMPACT DESIGN - Attractive tempered mirror glass door helps to reflect UV light and protect your wine while letting you see the contents at a glance.
• LOW TEMPERATURE - Range between 5-18°C, controlled by touchscreen controls. Compressor cooling technology with an automatic defrost feature to make this unit as easy as possible to use.
• QUIET EFFICIENCY - At a low 42dB this fridge is suitable for placing under counter or looks great on top of a kitchen counter.
• FLEXIBLE STORAGE - Removable waved metal shelves with space for up to 18 bottles of wine. Accommodates Max. Bottle Height: 33cm.
• SLIM FIT - (W x D x H): 34.5 x 45 x 77cm.
• VENTILATION- A minimum space of 5cm is required for the rear of the fridge and 3cm for the top and both sides. This will maximise the efficiency, performance and life of the fridge and also ensure that there is sufficient space for the hinge to operate effectively.
Specifications
| Model No | DH6 |
| Brand: | Baridi |
| Energy Rating: | G |
| Nett Weight: | 19.51kg |
| Product Depth (Front to Back): | 45cm |
| Product Height (Floor to Top): | 77cm |
| Product Width (Side to Side): | 34.5cm |
| Capacity: | 18 Bottles |
| Accommodates Max. Bottle Height: | 330mm |
| Temperature Range: | 5-18°C |
| Rated Current: | 0.6A |
| Voltage: | 220-240V |
| Frequency: | 50Hz |
| Energy Efficiency Class: | G |
| Noise Level: | 43dB |
| Dimensions (W x D x H): | 345 x 450 x 770mm |
| Power Cable Length: | 1.8m |
| Volume: | 50L |
Share

You may also like
-
Baridi Dual Zone Air Fryer 8L with 8-in-1 Functions Touch Controls, Easy-Clean, Black - DH172 DH172
Regular price £98.98 GBPRegular priceUnit price / per£98.98 GBPSale price £98.98 GBP -
Baridi Tabletop Tumble Dryer with Analogue Controls 2.5kg Capacity - White DH192
Regular price £137.98 GBPRegular priceUnit price / per£137.98 GBPSale price £137.98 GBP

