1
/
of
7
Baridi Mini Drinks & Wine Fridge with Wire Shelves, LED Light & Security Lock 35L - Black DH58
Baridi Mini Drinks & Wine Fridge with Wire Shelves, LED Light & Security Lock 35L - Black DH58
Regular price
£149.98 GBP
Regular price
£149.98 GBP
Sale price
£149.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Thermoelectric cooling and heat pipe technology to give a temperature range of 5-15°C. Noise rating of 25dB makes this mini fridge suitable for use in bedrooms, hotel rooms, guesthouses, B&B and the office. 35L Capacity, suitable for wine bottles, beer cans, soft drinks, snack foods & more. Automatic defrost feature fitted to make using this device convenient and simple. Design features removable wire shelves, internal LED light and built in security lock. Fitted with a reversible door and adjustable feet to make it even easier to fit in any space.
• ADVANCED TECHNOLOGY - Thermoelectric cooling and heat pipe technology to give a temperature range of 5 - 15°C.
• LOW NOISE - Noise rating of 25dB makes this mini fridge suitable for use in bedrooms, hotel rooms, guesthouses, B&B and the office.
• LARGE CAPACITY - 35L, suitable for wine bottles, beer cans, soft drinks, snack foods & more.
• EASY TO USE - Automatic defrost feature fitted to make using this device convenient and simple. Design features removable wire shelves, internal LED light and built in security lock.
• COMPACT SIZE - Fitted with a reversible door and adjustable feet to make it even easier to fit in any space.
• EXTERNAL DIMENSIONS (W x D x H) - 405 x 445 x 545mm.
• INTERNAL DIMENSIONS (W x D x H) - 299 x 261 x 410mm.
• ANNUAL ENERGY COSUMPTION - 140 KWh/a.
Specifications
| Model No | DH58 |
| Brand: | Baridi |
| Capacity: | 35L |
| Energy Rating: | G |
| Frequency: | 50Hz |
| Internal Dimensions (W x D x H): | 29.9 x 26.1 x 41cm |
| Nett Weight: | 9.2kg |
| Noise Level: | 25dB |
| Product Depth (Front to Back): | 44.5cm |
| Product Height (Floor to Top): | 54.5cm |
| Product Width (Side to Side): | 40.5cm |
| Temperature Range: | 5-15ºC |
| Power Rating: | 58W |
| Voltage: | 220-240V |
| Frequency: | 50Hz |
| Energy Efficiency Class: | G |
| Noise Level: | 25dB |
| Product Dimensions (W x D x H): | 405 x 445 x 545mm |
| Nett Volume: | 33L |
| Temperature Range: | 5-15ºC |
| Voltage: | 220-240V |
Documents
| Material Safety Data Sheet | View/Download |
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Premier GripMAX® Bottle Opener AK4368
Regular price £4.74 GBPRegular priceUnit price / per£4.74 GBPSale price £4.74 GBP -
Sealey 2.6m Extension Lead with USB Ports - Black EL34USBB
Regular price £31.18 GBPRegular priceUnit price / per£40.74 GBPSale price £31.18 GBPReduced

