1
/
of
5
Baridi 5-in-1 Portable Air Conditioner/Dehumidifier/Air Cooler with Window Seal…
Baridi 5-in-1 Portable Air Conditioner/Dehumidifier/Air Cooler with Window Seal…
Regular price
£287.83 GBP
Regular price
£248.98 GBP
Sale price
£287.83 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
More stock due 12th June 2026
Couldn't load pickup availability
More stock due 12th June 2026

5-in-1 High capacity, compact, portable air conditioner, air cooling with ventilation, dehumidifying and sleep functions. Smart connectivity with Wi-Fi control and TUYA app integration for remote operation. Thermostatically controlled with built-in 24hr timer. Soft-touch control panel with LED digital display and remote control. Self-evaporating system reuses the moisture it collects from the air to help with the cooling process allows better efficiency, low maintenance and powerful cooling. Water-full indicator with auto-shut-off. Supplied with extendable exhaust ducting with window kit for ventilation. Dehumidifying function capable of removing up to 14.6L/day and includes continuous drain hose. Eco-Friendly R290 refrigerant. Air conditioning temperature range 16-32°C. Includes washable filter. Auto-defrost function at low ambient temperature. Mounted on castor wheels for manoeuvrability.
• POWERFUL COOLING – High capacity 5-in-1 portable air conditioner with cooling, ventilation, dehumidifying and sleep functions.
• SMART CONNECTIVITY – Wi-Fi control and app integration for remote operation.
• PRECISE CONTROL – Thermostatically controlled with 24-hour timer.
• EASY OPERATION – Soft-touch panel with LED display and remote control.
• HIGH EFFICIENCY – Self-evaporating system for improved performance and low maintenance.
• SAFETY ASSURED – Water-full indicator with automatic shut-off.
• SIMPLE INSTALLATION – Supplied with extendable exhaust ducting and window kit.
• MOISTURE REMOVAL – Dehumidifying function removes up to 14.6L per day with continuous drain option.
• ECO RESPONSIBLE – Uses R290 refrigerant for reduced environmental impact.
• WIDE RANGE – Adjustable temperature from 16°C to 32°C.
• CLEAN AIR – Includes washable filter for better air quality.
• ENERGY EFFICIENT – A-rated performance for lower running costs.
Specifications
| Model No | DH413 |
| Brand: | Baridi |
| Cooling Capacity: | 7000Btu/hr |
| Discharge Side Pressure: | 3.2MPa |
| Energy Class: | A |
| Exhaust Hose Length: | 650mm |
| Global Warming Potential (Rating): | 2.6 Class A |
| Mass: | R290 115g |
| Maximum Airflow: | 290m³/hr |
| Maximum Water Extraction Rate: | 19L/day |
| Nett Weight: | 20kg |
| Power: | 780W |
| Refrigerant: | R290 |
| Suction Side Pressure: | 0.7MPa |
| Supply: | 230V ~ 50Hz |
Documents
| Material Safety Data Sheet | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Premier Heavy-Duty Shears/Scissors 250mm AK8524
Regular price £25.08 GBPRegular priceUnit price / per£29.94 GBPSale price £25.08 GBPReduced -
Sealey Metric/Imperial Rubber Tape Measure 5m(16ft) x 19mm AK989
Regular price £5.94 GBPRegular priceUnit price / per£7.74 GBPSale price £5.94 GBPReduced -
Sealey 25m Cable Reel with Thermal Trip 4 x 230V BCR25
Regular price £68.65 GBPRegular priceUnit price / per£95.94 GBPSale price £68.65 GBPReduced -
ReducedSealey Composite Bucket 14L BM16
Regular price £7.31 GBPRegular priceUnit price / per£8.94 GBPSale price £7.31 GBPReduced


