1
/
of
13
Baridi 90cm Gas Hob Stainless Steel with 5 Burners, Cast Iron Supports & Auto Ignition 11kW DH382
Baridi 90cm Gas Hob Stainless Steel with 5 Burners, Cast Iron Supports & Auto Ignition 11kW DH382
Regular price
£187.78 GBP
Regular price
£188.98 GBP
Sale price
£187.78 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

90cm wide stainless steel gas hob with five burners including rapid, semi-rapid, and auxiliary sizes for versatile cooking. Robust cast iron pan supports provide stability for your cookware but also offers long-lasting durability. Integrated auto ignition system with flame failure safety device on each burner allows for quick and safe burner activation. Delivers a total power output of 11kW. Finished in stainless steel for a sleek, modern appearance and easy cleaning. Compatible with both LPG and natural gas installations.
• VERSATILE - Five burners, including a dedicated wok burner, allowing you to simultaneously cook a variety of dishes with different heat requirements.
• HIGH COOKING POWER -11kW Total power provides quick and efficient heating, reducing cooking times and enabling high-temperature cooking.
• CAST IRON PAN SUPPORTS - The robust cast iron pan supports provide stability for your cookware and also offers long-lasting durability.
• AUTO IGNITION - Integrated ignition system for quick and easy burner activation with flame failure safety device on each burner.
• STAINLESS STEEL FINISH - Sleek, modern look that’s easy to clean and maintain.
• SUITABLE FOR LPG OR NATURAL GAS - Compatible with multiple fuel types for flexible installation.
• IMPORTANT - Please note that changing or repairing anything connected to gas carries significant risk and must be carried out by a Gas Safe registered engineer. Warranty will be voided if installed or repaired without a gas safe certificate.
Specifications
| Model No | DH382 |
| Brand: | Baridi |
| Cable Length: | 1 m |
| Nett Weight: | 12.9kg |
| Noise Power/Pressure: | N/A |
| Power: | 11kW |
| Product Depth (Front to Back): | 51cm |
| Product Height (Floor to Top): | 4cm |
| Product Width (Side to Side): | 86cm |
| Cut-Out (WxD) | 830 x 480 mm |
| Auxiliary burner | 1.0 kW |
| Semi-Rapid Burner | 1.75 kW |
| Rapid Burner | 3.0 kW |
| Wok Burner | 3.5 kW |
| Power Lead | 1m |
| Panel Material | SS 304 |
| Connection | Rp 1/2 (ISO R7) |
| Natural Gas | 20 mbar |
| Alternative | LPG G30/31 (28-30/37 mbar) |
| LPG Conversion jet kits | Supplied |
| Supply: | 230V ~ 50Hz |
| Burner Pans Min/Max Ø | Wok Burner: 220mm - 260mm Rapid Burner: 180mm - 220mm Semi-Rapid Burner: 120mm - 200mm Auxiliary: 80mm - 160mm |
| Type: | Gas |
| Vibration/Uncertainty: | N/A |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Baridi Cooker Hood with Carbon Filters 60cm - Stainless Steel DH126
Regular price £77.98 GBPRegular priceUnit price / per£77.98 GBPSale price £77.98 GBP -
Baridi Cooker Hood with Carbon Filters 90cm - Stainless Steel DH127
Regular price £98.98 GBPRegular priceUnit price / per£98.98 GBPSale price £98.98 GBP -
Baridi Round Island Cooker Hood 35cm - Stainless Steel DH220
Regular price £179.98 GBPRegular priceUnit price / per£179.98 GBPSale price £179.98 GBP

