1
/
of
10
Baridi Corner Shower Entry Enclosure 800 x 800 x 1850mm with 6mm Tempered Glass - Chrome DH298
Baridi Corner Shower Entry Enclosure 800 x 800 x 1850mm with 6mm Tempered Glass - Chrome DH298
Regular price
£181.94 GBP
Regular price
£155.98 GBP
Sale price
£181.94 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Can be installed in any direction to suit your layout. High quality finish will protect the enclosure and maintain its appearance over time. Features 6mm tempered glass, certified to EN12150 for enhanced safety and durability. Can be installed at ground level or on a shower tray. The generous 4cm adjustment range provides excellent flexibility during installation, making it easy to achieve a perfect fit in a wide variety of spaces and set-ups.
• REVERSIBLE DESIGN – Can be installed in any direction to suit your layout.
• CHROME FINISH - High quality finish will protect the enclosure and maintain its appearance over time.
• SAFETY GLASS – Features 6mm tempered glass, certified to EN12150 for enhanced safety and durability.
• EASY INSTALLATION - Can be installed at ground level or on a shower tray.
• ADJUSTABLE FIT – The generous 4cm adjustment range provides excellent flexibility during installation, making it easy to achieve a perfect fit in a wide variety of spaces and set-ups.
• DIMENSIONS (W x D x H) - 80 x 80 x 185cm.
Specifications
| Model No | DH298 |
| Brand: | Baridi |
| Colour: | Chrome |
| Material: | Aluminium Profile with Chrome Finish |
| Nett Weight: | 44kg |
| Product Depth (Front to Back): | 80cm |
| Product Height (Floor to Top): | 185cm |
| Product Width (Side to Side): | 80cm |
| Dimensions(W X D X H): | 900 x 900 x 1850mm |
| Tempered Glass Thickness: | 6mm |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Baridi Thermostatic Shower Mixer Set, 20cm Round Head, Adjustable Rail - Chrome DH314
Regular price £98.98 GBPRegular priceUnit price / per£98.98 GBPSale price £98.98 GBP -
Baridi Thermostatic Shower Mixer Set, 20x20cm Square Head, Adjustable Rail - Chrome DH316
Regular price £107.98 GBPRegular priceUnit price / per£107.98 GBPSale price £107.98 GBP -
Baridi Concealed Thermostatic Shower Set 20cm Round Head & Hand Shower - Chrome DH318
Regular price £125.98 GBPRegular priceUnit price / per£125.98 GBPSale price £125.98 GBP -
Baridi Concealed Thermostatic Shower Set 20 x 20cm Square Head & Hand Shower - Chrome DH320
Regular price £134.98 GBPRegular priceUnit price / per£134.98 GBPSale price £134.98 GBP



