1
/
of
22
Baridi Back Bar Drinks Fridge/Cooler with Double Hinged Door & Security Lock 190L - Black DH272
Baridi Back Bar Drinks Fridge/Cooler with Double Hinged Door & Security Lock 190L - Black DH272
Regular price
£550.82 GBP
Regular price
£479.98 GBP
Sale price
£550.82 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Holds up to 262 x 330ml cans with its 190L capacity, ensuring ample space for storing drinks or beverages in commercial or domestic settings. Features a security lock to safeguard your drinks and prevent unauthorised access. Self closing, hinged door design allows for easy and quick access to your drinks, also available with sliding doors with Model No. DH273. Suitable for use in both commercial or domestic environments such as bars, restaurants, cafes and kitchens. Double glazed glass doors provide superior insulation helping to maintain optimal temperature and reducing energy consumption.
• SPACIOUS STORAGE - Holds up to 262 x 330ml cans with its 190L capacity, ensuring ample space for storing drinks or beverages in commercial or domestic settings.
• SECURE – Features a security lock to safeguard your drinks and prevent unauthorised access.
• CONVENIENT ACCESS – Self closing, hinged door design allows for easy and quick access to your drinks, also available with sliding doors with Model No. DH273.
• VERSATILE – Suitable for use in both commercial or domestic environments such as bars, restaurants, cafes and kitchens.
• ENERGY EFFICIENT – Double glazed glass doors provide superior insulation helping to maintain optimal temperature and reducing energy consumption.
• DIMENSIONS (W x D x H): 86.5 x 49.5 x 87cm.
Specifications
| Model No | DH272 |
| Brand: | Baridi |
| Capacity: | 190L or 262 x 330ml cans |
| Climate Class: | 0, 1, 2, 3, 4, 6 |
| Energy Rating: | E |
| Frequency: | 50Hz |
| Internal Dimensions (W x D x H): | 78 x 40.5 x 74cm |
| IP Rating: | IPX0 |
| Nett Weight: | 52kg |
| Power Cable Length: | 1.5m |
| Product Depth (Front to Back): | 49.5cm |
| Product Height (Floor to Top): | 87cm |
| Product Width (Side to Side): | 86.5cm |
| Refrigerant: | R600a (68g) |
| Temperature Range: | 0 - 10°C |
| Voltage: | 220-240V |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Material Safety Data Sheet | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Baridi Undercounter Drinks Beer Wine Fridge with Wire Shelves Internal Light …
Regular price £199.69 GBPRegular priceUnit price / per£209.98 GBPSale price £199.69 GBPReduced -
Baridi Undercounter Drinks Beer Wine Fridge with Wire Shelves Internal Light …
Regular price £209.98 GBPRegular priceUnit price / per£209.98 GBPSale price £209.98 GBP

