1
/
of
13
Baridi 55cm Undercounter Freezer with Adjustable Thermostat, 85L - Black DH251
Baridi 55cm Undercounter Freezer with Adjustable Thermostat, 85L - Black DH251
Regular price
£179.98 GBP
Regular price
£179.98 GBP
Sale price
£179.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

55cm Wide freezer offers an 85L capacity allowing you to store up to four bags of food shopping. A mechanical thermostat allows the temperature to be set. Comes with a 4-Star Freezer rating for its ability to maintain a temperature of -18℃, making it safer for long term storage of frozen goods. Runs at a maximum 39dB and Energy Efficiency Class E helps keep costs down. Features a reversible door to suit the layout of your kitchen, bar, office or restaurant. Product Dimensions (W x D x H): 549 x 557 x 845mm.
• COMPACT DESIGN - 55cm Wide freezer offers an 85L capacity allowing you to store up to four bags of food shopping.
• MECHANICAL - A mechanical thermostat allows the temperature to be set. Comes with a 4-Star Freezer rating for its ability to maintain a temperature of -18℃, making it safer for long term storage of frozen goods.
• QUIET AND EFFICIENT - Runs at a maximum 39dB and Energy Efficiency Class E helps keep costs down.
• PRACTICAL - Features a reversible door to suit the layout of your kitchen, bar, office or restaurant.
• DIMENSIONS (W x D x H) - 54.9 x 55.7 x 84.5cm.
Specifications
| Model No | DH251 |
| Brand: | Baridi |
| Capacity: | 85L |
| Climate Class: | N/ST |
| Colour: | Black |
| Frequency: | 50Hz |
| Internal Dimensions (W x D x H): | 404 x 405 x 635mm |
| Nett Weight: | 27kg |
| Power Cable Length: | 1.8m |
| Product Depth (Front to Back): | 55.7cm |
| Product Height (Floor to Top): | 84.5cm |
| Product Width (Side to Side): | 54.9cm |
| Refrigerant: | R600a (43g) |
| Temperature Range: | -14 - -24°C |
| Type: | Undercounter Freezer |
| Voltage: | 220-240V |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Baridi Mini Tabletop Beer Drinks Fridge with Metal Shelves LED Light Security…
Regular price £168.29 GBPRegular priceUnit price / per£143.98 GBPSale price £168.29 GBP -
Baridi Undercounter Drinks Beer Wine Fridge with Wire Shelves Internal Light …
Regular price £199.69 GBPRegular priceUnit price / per£209.98 GBPSale price £199.69 GBPReduced -
Baridi Freestanding Chest Freezer 199L Capacity - Black DH151
Regular price £197.98 GBPRegular priceUnit price / per£197.98 GBPSale price £197.98 GBP -
Baridi Freestanding Chest Freezer 142L Capacity - Black DH152
Regular price £164.98 GBPRegular priceUnit price / per£164.98 GBPSale price £164.98 GBP -
Baridi Freestanding Chest Freezer 99L Capacity - Black DH153
Regular price £158.04 GBPRegular priceUnit price / per£134.98 GBPSale price £158.04 GBP




