1
/
of
17
Baridi Automatic Churning Ice Cream Machine 1.5L - Black DH240
Baridi Automatic Churning Ice Cream Machine 1.5L - Black DH240
Regular price
£167.98 GBP
Regular price
£167.98 GBP
Sale price
£167.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

1.5L of ice cream in less than 60 minutes! Automatic keep-cool function for 1 hour after preparation. Digital controls to set up preparation time. LCD display indicates time remaining and inside temperature. Thanks to its compact size, this ice cream machine comfortably fits into even the smallest of kitchens. Get a cooling range of between -18 to -35°C.. Non-stick removable bowl for easy cleaning. Stainless steel design. Features four functions (refrigeration mode, mixing mode, ice cream mode and yoghurt mode). Delicious ice cream, quick to make, just choose your flavours. Use a dairy-free alternative like soy, coconut or almond milk to create a lighter dessert that is also vegan.
• GET DELICIOUS ICE CREAM IN LESS THAN AN HOUR - 1.5L of ice cream in less than 60 minutes! Automatic keep-cool function for 1 hour after preparation.
• EASY TO USE - Digital controls to set up preparation time. LCD display indicates time remaining and inside temperature. Thanks to its compact size, this ice cream machine comfortably fits into even the smallest of kitchens.
• COMPRESSOR COOLING - Get a cooling range of between -18 to -35°C. Non-stick removable bowl for easy cleaning.
• MULTI FUNCTIONAL - Features four functions (refrigeration mode, mixing mode, ice cream mode and yoghurt mode).
• SUITABLE FOR EVERYONE - Use a dairy-free alternative like soy, coconut or almond milk to create a lighter dessert that is also vegan.
Specifications
| Model No | DH240 |
| Brand: | Baridi |
| Capacity: | 1.5L |
| Energy Rating: | G |
| Nett Weight: | 8.7kg |
| Product Depth (Front to Back): | 38cm |
| Product Height (Floor to Top): | 24cm |
| Product Width (Side to Side): | 38cm |
| Capacity: | 1.5L |
| Refrigerant (Weight): | R600a (23g) |
| Vesicant: | Cyclopentane (C5 H10) |
| Power Consumption: | 120W |
| Supply: | 230V- 50Hz |
| Cooling Range: | TBC°C |
| Product Dimension (W x D x H): | 380 x 270 x 240mm |
| Supply: | 220-240V ~ 50Hz |
Documents
| Material Safety Data Sheet | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Baridi Automatic Churning Ice Cream Machine 1L Capacity - Black DH238
Regular price £119.98 GBPRegular priceUnit price / per£119.98 GBPSale price £119.98 GBP
