1
/
of
0
Baridi Integrated Fan-Assisted Electric Oven 60cm 55L Capacity with Warming Dra…
Baridi Integrated Fan-Assisted Electric Oven 60cm 55L Capacity with Warming Dra…
Regular price
£347.98 GBP
Regular price
£347.98 GBP
Sale price
£347.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Currently out of stock, please contact us for ETA
The large 55L capacity and consistent temperatures that this oven provides will help you cook the perfect meal for the whole family. The oven features five functions: Grill, Bottom Heating, Conventional - Top and Bottom Heating, Defrost & ECO modes. Measuring 60cm wide, this compact yet spacious warming drawer effortlessly fits into your kitchen layout, offering convenient accessibility while saving valuable counter space. Beyond warming dinnerware, use the drawer to gently heat plates, mugs, or even delicate desserts. Its versatility makes it an indispensable addition to your kitchen appliance collection.
• LARGE CAPACITY - The large 55L capacity and consistent temperatures that this oven provides will help you cook the perfect meal for the whole family.
• MULTIPLE SETTINGS - The oven features five functions: Grill, Bottom Heating, Conventional - Top and Bottom Heating, Defrost & ECO modes.
• SPACE-SAVING - Measuring 60cm wide, this compact yet spacious warming drawer effortlessly fits into your kitchen layout, offering convenient accessibility while saving valuable counter space.
• VERSATILE - Beyond warming dinnerware, use the drawer to gently heat plates, mugs, or even delicate desserts. Its versatility makes it an indispensable addition to your kitchen appliance collection.
• DIMENSIONS (W x D x H): Oven: 60 x 52 x 59cm, Internal Dimensions 42.5 x 37 x 34.5cm, Warming Drawer: 59.5 x 54.5 x 14cm.
Specifications
| Model No | DH233 |
| Brand: | Baridi |
| Cable Length: | Oven: 1.2m, Warming Drawer: 1.5m |
| Capacity: | Oven: 55L, Warming Drawer: 25L |
| Colour: | Black |
| Energy Rating: | Oven: A |
| Nett Weight: | 41kg |
| Power: | Oven: 2350W, Warming Drawer: 410W |
| Product Height (Floor to Top): | 73cm |
| Product Width (Side to Side): | 59.5cm |
| Supply: | 220-240V |
Share
You may also like
-
Baridi Integrated Ceramic Hob with 4 Cooking Zones 60cm - Black Glass DH131
Regular price £128.98 GBPRegular priceUnit price / per£128.98 GBPSale price £128.98 GBP
