1
/
of
11
Baridi Gas Hob with 5 Cooking Zones 70cm - Stainless Steel DH227
Baridi Gas Hob with 5 Cooking Zones 70cm - Stainless Steel DH227
Regular price
£158.98 GBP
Regular price
£158.98 GBP
Sale price
£158.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Enjoy the flexibility of five burners, including a dedicated wok burner, allowing you to simultaneously cook a variety of dishes with different heat requirements. With a total power output of 11kW, this gas hob provides quick and efficient heating. The robust cast iron pan supports, provide both stability and safety for your cookware. The dedicated wok burner provides intense heat for stir-frying and other high-temperature cooking. The stainless steel construction not only enhances the hob's durability but also adds a touch of sophistication to your kitchen. *IMPORTANT – Please note that changing or repairing anything connected to gas carries significant risk and must be carried out by a Gas Safe registered engineer. Warranty will be voided if installed or repaired without a gas safe certificate.
• VERSATILE - Enjoy the flexibility of five burners, including a dedicated wok burner, allowing you to simultaneously cook a variety of dishes with different heat requirements.
• HIGH COOKING POWER - With a total power output of 11kW, this gas hob provides quick and efficient heating.
• CAST IRON PAN SUPPORTS - The robust cast iron pan supports, provide both stability and safety for your cookware.
• WOK BURNER FOR STIR FRYING - The dedicated wok burner provides intense heat for stir-frying and other high-temperature cooking.
• SLEEK & STYLISH DESIGN - The stainless steel construction not only enhances the hob's durability but also adds a touch of sophistication to your kitchen.
• DIMENSIONS (W x D x H) - 70 x 51 x 4cm.
• IMPORTANT – Please note that changing or repairing anything connected to gas carries significant risk and must be carried out by a Gas Safe registered engineer. Warranty will be voided if installed or repaired without a gas safe certificate.
Specifications
| Model No | DH227 |
| Brand: | Baridi |
| Cable Length: | 1m |
| Energy Rating: | N/A |
| Nett Weight: | 10.2kg |
| Power: | 11kW |
| Product Depth (Front to Back): | 51cm |
| Product Height (Floor to Top): | 4cm |
| Product Width (Side to Side): | 70cm |
| Type: | Gas |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Baridi Cooker Hood with Carbon Filters 90cm - Stainless Steel DH127
Regular price £98.98 GBPRegular priceUnit price / per£98.98 GBPSale price £98.98 GBP -
Baridi Round Island Cooker Hood 35cm - Black DH219
Regular price £179.98 GBPRegular priceUnit price / per£179.98 GBPSale price £179.98 GBP -
Baridi Round Island Cooker Hood 35cm - Stainless Steel DH220
Regular price £179.98 GBPRegular priceUnit price / per£179.98 GBPSale price £179.98 GBP

