1
/
of
0
Baridi Curved Glass Cooker Hood with Carbon Filters LED Lights Splashback 60cm…
Baridi Curved Glass Cooker Hood with Carbon Filters LED Lights Splashback 60cm…
Regular price
£158.98 GBP
Regular price
£158.98 GBP
Sale price
£158.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Currently out of stock, please contact us for ETA
Higher efficiency means less noise and a more powerful fan without higher electricity bills. 190 Watts of power with 600m³/h of suction is enough to freshen your kitchen and keep cooking fumes out of the rest of your house. With three fan speeds, you're in control. The wall hood effortlessly brings style to your kitchen and the stainless steel splashback protects your walls from food splatter when cooking, whilst also being elegant and stylish. Supplied with carbon filter to keep your air fresh (also available separately, Model No. DH133).
• ENERGY EFFICIENT - Higher efficiency means less noise and a more powerful fan without higher electricity bills.
• POWERFUL FAN - 190 Watts of power with 600m³/h of suction is enough to freshen your kitchen and keep cooking fumes out of the rest of your house. With three fan speeds, you're in control.
• ELEGANT DESIGN - The wall hood effortlessly brings style to your kitchen and the stainless steel splashback protects your walls from food splatter when cooking, whilst also being elegant and stylish.
• INCLUDED - Supplied with carbon filter to keep your air fresh (also available separately, Model No. DH133).
• DIMENSIONS (W x D x H): 60 x 50 x 42/80.5cm.
Specifications
| Model No | DH208 |
| Brand: | Baridi |
| Cable Length: | 1.5m |
| Colour: | Stainless Steel - 430SS |
| Energy Rating: | B |
| Nett Weight: | 16.3kg |
| Power: | 190W |
| Product Depth (Front to Back): | 50cm |
| Product Height (Floor to Top): | 80.5cm |
| Product Width (Side to Side): | 60cm |
| Supply: | 220-240V |
| Type: | Wall Mounted |
Share
You may also like
-
Baridi Integrated Ceramic Hob with 4 Cooking Zones 60cm - Black Glass DH131
Regular price £128.98 GBPRegular priceUnit price / per£128.98 GBPSale price £128.98 GBP
