1
/
of
13
Baridi 36 Bottle Built-In Wine Cooler with Touch Screen Controls Beech Wood She…
Baridi 36 Bottle Built-In Wine Cooler with Touch Screen Controls Beech Wood She…
Regular price
£398.98 GBP
Regular price
£398.98 GBP
Sale price
£398.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Fits into a standard cabinet space to help seamlessly make the most out of your kitchen. Temperature range controlled by touchscreen controls. Compressor cooling technology with an automatic defrost feature make these units as easy as possible to use. At a low 40dB this fridges is designed to be seamlessly integrated into a standard 60cm cabinet space, allowing you to chill bottles of wine to the perfect temperature. Unit features stylish stainless steel handle, beech wooden shelves and an internal LED light.
• STANDARD SIZE - Fits into a standard cabinet space to allow you to seamlessly make the most out of your kitchen.
• LOW TEMPERATURE - Range between 5-20°C, controlled by touchscreen controls. Compressor cooling technology with an automatic defrost feature to make this unit as easy as possible to use.
• QUIET EFFICIENCY - At a low 40dB this fridge is designed to be seamlessly integrated into your kitchen cabinets allowing you to chill up to 36 bottles of wine to the perfect temperature. Annual energy consumption 139 KWh/a.
• STYLISH - Stainless steel handle, beech wood shelves and an internal LED light.
• DIMENSIONS (W x D x H): 59 x 54.5 x 59.5cm.
Specifications
| Model No | DH206 |
| Brand: | Baridi |
| Capacity: | 36 Bottle |
| Energy Rating: | G |
| Frequency: | 50Hz |
| Internal Dimensions (W x D x H): | 47 x 44.5 x 50.5cm |
| Nett Weight: | 33kg |
| Power Cable Length: | 1.5m |
| Product Depth (Front to Back): | 56.5cm |
| Product Height (Floor to Top): | 59.5cm |
| Product Width (Side to Side): | 59cm |
| Refrigerant: | R600a (25g) |
| Temperature Range: | 5-20°C |
| Voltage: | 220-240V |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share

You may also like
-
Premier GripMAX® Bottle Opener AK4368
Regular price £4.74 GBPRegular priceUnit price / per£4.74 GBPSale price £4.74 GBP -
Premier GripMAX® Bottle Opener - Hi-Vis Green AK4368HV
Regular price £7.69 GBPRegular priceUnit price / per£4.74 GBPSale price £7.69 GBP -
Sealey 1.4m Extension Cable Cube 4 x 230V & 2 x USB - White EL144USB
Regular price £21.32 GBPRegular priceUnit price / per£29.94 GBPSale price £21.32 GBPReduced


