1
/
of
0
Baridi Integrated Ceramic Hob with 4 Cooking Zones Integrated Fan-Assisted Elec…
Baridi Integrated Ceramic Hob with 4 Cooking Zones Integrated Fan-Assisted Elec…
Regular price
£401.22 GBP
Regular price
£413.98 GBP
Sale price
£401.22 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Currently out of stock, please contact us for ETA
The large 55L capacity and consistent oven temperatures will help you cook perfect meals for the whole family. The oven features five functions: Grill, Bottom Heating, Conventional - Top and Bottom Heating, Defrost & ECO modes. Higher efficiency means less noise and a more powerful fan without higher electricity bills. 190 Watts of power with 600m³/h of suction is enough to freshen your kitchen and keep cooking fumes out of the rest of your house. With three fan speeds, you're in control. The hob features two 1800W and two 1200W heating elements each independently controllable with nine power settings. Intuitive touch controls have a safety lock to prevent children and pets from accidentally activating the hob. Suitable for all types of cookware, from cast iron and aluminium pans to ceramic and tempered glass dishes.
• COOK DELICIOUS FOOD - The large 55L capacity and consistent oven temperatures will help you cook perfect meals for the whole family.
• VERSATILE – The oven features five functions: Grill, Bottom Heating, Conventional - Top and Bottom Heating, Defrost & ECO modes.
• ENERGY EFFICIENT - Higher efficiency means less noise and a more powerful fan without higher electricity bills.
• POWERFUL FAN - 190 Watts of power with 600m³/h of suction is enough to freshen your kitchen and keep cooking fumes out of the rest of your house. With three fan speeds, you're in control.
• NUMEROUS SETTINGS - The hob features two 1800W and two 1200W heating elements each independently controllable with nine power settings.
• ADDED SAFETY - Intuitive touch controls have a safety lock to prevent children and pets from accidentally activating the hob.
• SUITABLE FOR - All types of cookware, from cast iron and aluminium pans to ceramic and tempered glass dishes.
Specifications
| Model No | DH187 |
| Brand: | Baridi |
| Cable Length: | 1.2m |
| Capacity: | 55L |
| Colour: | Stainless Steel |
| Energy Rating: | Oven: ACooker Hood: B |
| Nett Weight: | 50.5kg |
| Power: | 2350W |
| Product Height (Floor to Top): | 52cm |
| Product Width (Side to Side): | 59.5cm |
| Supply: | 220-240V |
Share
You may also like
-
Baridi Integrated Fan-Assisted Electric Oven 60cm 55L Capacity - Black DH124
Regular price £179.98 GBPRegular priceUnit price / per£179.98 GBPSale price £179.98 GBP
