1
/
of
18
Baridi Built-In 5-Function Fan Assisted Oven with Timer 60cm, 55L Capacity - Black DH110
Baridi Built-In 5-Function Fan Assisted Oven with Timer 60cm, 55L Capacity - Black DH110
Regular price
£197.68 GBP
Regular price
£197.98 GBP
Sale price
£197.68 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

With its large 55L capacity and consistent temperatures, this oven will help you cook the perfect meal every time. Featuring five functions: Fan and Grill, Fan and Bottom Heating, Intensive Bake, Defrost and ECO modes. 120 Minute mechanical timer ensures you can keep an eye on how long our dishes have been cooking. 1300W Top element and 1000W bottom element ensure an even heat for a flawless cooking experience. Includes four shelf positions and a baking tray/grill shelf that provide extensive versatility to suit all your cooking and baking needs. Designed to complement Baridi Cooker hoods and hobs as well as our range of wine coolers and drinks fridges. Dimensions (W x D x H): Oven Size; 595 x 520 x 590mm, Internal; 450 x 370 x 340mm.
• LARGE CAPACITY - With its large 55L capacity and consistent temperatures, this oven will help you cook the perfect meal every time.
• MULTI-FUNCTION - Featuring 5-functions: Fan and Grill, Fan and Bottom Heating, Intensive Bake, Defrost and ECO modes.
• MINUTE MINDER – 120 Minute mechanical timer ensures you can keep an eye on how long our dishes have been cooking.
• EVEN HEAT DISTRIBUTION - 1300W Top element and 1000W bottom element ensure an even heat for a flawless cooking experience.
• VERSATILE - Includes four shelf positions and a baking tray/grill shelf that provide extensive versatility to suit all your cooking and baking needs.
• DIMENSIONS (W x D x H): Oven Size; 595 x 520 x 590mm, Internal; 450 x 370 x 340mm.
Specifications
| Model No | DH110 |
| Brand: | Baridi |
| Cable Length: | 1.2m |
| Capacity: | 55L |
| Colour: | Black |
| Energy Rating: | A |
| Nett Weight: | 30kg |
| Power: | 2350W |
| Product Depth (Front to Back): | 52cm |
| Product Height (Floor to Top): | 59cm |
| Product Width (Side to Side): | 59.5cm |
| Supply: | 220-240V |
Documents
| Instructions | View/Download |
| Parts Diagrams | View/Download |
Share

You may also like
-
Baridi Integrated Fan-Assisted Electric Oven 60cm 55L Capacity - Black DH124
Regular price £179.98 GBPRegular priceUnit price / per£179.98 GBPSale price £179.98 GBP -
Baridi Integrated Warming Drawer 60cm - Black DH201
Regular price £163.74 GBPRegular priceUnit price / per£167.98 GBPSale price £163.74 GBPReduced -
Baridi Integrated Warming Drawer 60cm - Black/Stainless Steel DH202
Regular price £167.98 GBPRegular priceUnit price / per£167.98 GBPSale price £167.98 GBP


