1
/
of
17
Baridi Visor Cooker Hood Extractor Fan 60cm - Black DH107
Baridi Visor Cooker Hood Extractor Fan 60cm - Black DH107
Regular price
£53.98 GBP
Regular price
£53.98 GBP
Sale price
£53.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

85W of power with 220m³/hr of suction is more than enough to freshen your kitchen and keep cooking fumes out of the rest of your house. With three fan speeds you're in control. Supplied with one carbon filter to keep your air fresh and give you the option to recirculate the air or vent externally. 60cm Chimney style cooker hood covers the majority of cookers and hobs. This elegant yet modern wall hood delights, effortlessly bringing style to any kitchen type. 2W Light provides a clear view of your cooking area with minimum energy consumption.
• POWERFUL FAN - 85W of power with 220m³/hr of suction is more than enough to freshen your kitchen and keep cooking fumes out of the rest of your house. With three fan speeds you're in control.
• VERSATILE – Supplied with a carbon filter mat to keep your air fresh and give you the option to recirculate the air or vent externally.
• STANDARD SIZE - 60cm Chimney style cooker hood covers the majority of cookers and hobs.
• STYLISH DESIGN - This elegant yet modern wall hood delights, effortlessly bringing style to any kitchen type.
• LED LIGHTING - 2W Light provides a clear view of your cooking area with minimum energy consumption.
• DIMENSIONS (W x D x H) - 60 x 49.2 x 8cm.
Specifications
| Model No | DH107 |
| Airflow: | 220m³/h |
| Brand: | Baridi |
| Cable Length: | 1.5m |
| Colour: | Black |
| Energy Rating: | C |
| Nett Weight: | 5kg |
| Power: | 85W |
| Product Depth (Front to Back): | 49.2cm |
| Product Height (Floor to Top): | 8cm |
| Product Width (Side to Side): | 60cm |
| Supply: | 220-240V |
| Type: | Wall Mounted |
Documents
| Instructions | View/Download |
Share
