1
/
of
16
Baridi Angled Chimney Cooker Hood with Carbon Filters LED Lamp 90cm Energy Cla…
Baridi Angled Chimney Cooker Hood with Carbon Filters LED Lamp 90cm Energy Cla…
Regular price
£131.98 GBP
Regular price
£131.98 GBP
Sale price
£131.98 GBP
Unit price
/
per
Taxes included (if in UK).
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability

Save money with a class A extractor hood compared to the class B and C hoods. Higher efficiency means less noise and a more powerful fan without the need for higher electricity bills. 60 Watts of power with 310m³/hr of suction is more than enough to freshen your kitchen and keep cooking fumes out of the rest of your house. With three fan speeds you're in full control. Beautiful look, this elegant yet modern wall hood delights, effortlessly bringing style to any kitchen type. Supplied with two carbon filters to keep your air fresh and allow you to recirculate rather than use external ducting. Must be installed by a qualified electrician. No ducting kit supplied.
• ENERGY EFFICIENCY- Save money with a class A extractor hood compared to the class B and C class hoods. Higher efficiency means less noise and a more powerful fan without the need for higher electricity bills.
• POWERFUL FAN - 60W of power with 310m³/hr of suction is more than enough to freshen your kitchen and keep cooking fumes out of the rest of your house. With three fan speeds you're in full control.
• STYLISH DESIGN - Beautiful look, this elegant yet modern wall hood delights, effortlessly bringing style to any kitchen type.
• CLEAN AIR - Supplied with two carbon filters to keep your air fresh and allow you to recirculate rather than use external ducting.
• STANDARD SIZE - 90cm Chimney style cooker hood covers the majority of cookers and hobs.
• DIMENSIONS (W x D x H) - 90 x 35.1 x 64.3/92.3cm.
*Must be installed by a qualified electrician. No ducting kit supplied.
Specifications
| Model No | DH106 |
| Airflow: | 310m³/h |
| Brand: | Baridi |
| Cable Length: | 1.5m |
| Colour: | Black Glass |
| Energy Rating: | A |
| Nett Weight: | 14.4kg |
| Noise Power/Pressure: | 69dB |
| Power: | 60W |
| Product Depth (Front to Back): | 35cm |
| Product Height (Floor to Top): | 92.5cm |
| Product Width (Side to Side): | 90cm |
| Annual Energy Consumption: | 21 kWh/annum |
| No. of Vents: | 1 |
| Supply: | 220-240V - 50Hz |
| Type: | Wall Mounted |
Documents
| Parts Diagrams | View/Download |
| Instructions | View/Download |
Share
